15/11/2019 - Famagusta Tennis Cup TEU14

Famagusta Tennis Cup TEU14
Στον Όμιλο Αντισφαίρισης Αμμοχώστου και στο πρωτάθλημα της Tennis Europe (κατηγορία 3) «Famagusta Tennis Cup», η Κλειώ Μαρία Ιωάννου αγωνιζόμενη «εντός έδρας», κατέκτησε ακόμη έναν διεθνή τίτλο, και αναρριχήθηκε στην 29η θέση της Ευρωπαϊκής κατάταξης U14. Στον τελικό νίκησε την Ουκρανή Ελιζαβέτα Κοτλιάρ με 2-0 (6-1, 6-4). Στον αντίστοιχο τελικό των αγοριών νικητής ήταν ο Τζέικομπ Γέντρεντζακ (Pol) που επικράτησε με 2-0 (6-3, 6-0) του Λούκας Έσιερ (Ger).

Στο Διπλό Αγοριών, ο Ανδρέας Τίμινη με παρτενέρ τον Νταβίντ Αλεξάντρου (Rom) έφτασαν μια ανάσα από τον τίτλο πριν ηττηθούν από τους Λούκας Έσιερ (Ger) / Αλεξάντερ Κλάουσεν (Den) με 2-1 (0-6, 7-5, 13-11). Στον αντίστοιχο τελικό των κοριτσιών, οι Δανές Μίλε Μόερκ / Φρεντερίκε Πάπε νίκησαν τις Ουκρανίδες Μαρία Φεντένκο / Ελιζαβέτα Κοτλιάρ με 2-0 (6-4, 6-1).

Χορηγοί του πρωταθλήματος είναι ήταν Deloitte και το Υφυπουργείο Τουρισμού.