23/04/2018 - TEU16 Hellenic Bank Masters : Τίτλος στο Μονό για την Κλ. Μ. Ιωάννου

TEU16 Hellenic Bank Masters Tennis Academy - Τίτλος στο Μονό για την Κλειώ Μαρία Ιωάννου

Ολοκληρώθηκε το Σάββατο 21 Απριλίου, το διεθνές πρωτάθλημα της Tennis Europe, TEU16 Hellenic Bank Masters Tennis Academy, που διοργάνωσε η ομώνυμη Ακαδημία στον Στρόβολο. Το πρωτάθλημα ήταν κατηγορίας Grade 3, και σε αυτό συμμετείχαν 91 αντισφαιριστές από 15 χώρες, συμπεριλαμβανομένης και της Κύπρου.

Η τελευταία μέρα των αγώννων επεφύλαξε μια σημαντική επιτυχία για τα Κυπριακά χρώματα αφού η Κλειώ Μαρία Ιωάννου νίκησε στον τελικό των κοριτσιών την Ρωσίδα Ξένια Ζαΐτσεβα με 2-0 (7-5, 6-2). Η Ιωάννου με την νίκη της ανέβηκε στο Νο 474 της Ευρωπαϊκής κατάταξης στην κατηγορία U16, ενώ βρίσκεται στο Νο118 στην κατηγορία U14 αφού δεν έχει κλείσει ακόμη τα 14 της χρόνια.

Στον τελικό των Αγοριών ο Ξένιος Νεοφύτου, δεν βρέθηκε στην καλύτερη του μέρα και ηττήθηκε από τον Μαρσέλ Καμρόβσκι (ΤΕ Νο147) με 2-0 (6-2, 6-1).

Οι τελικοί στα Διπλά, σημαδεύτηκαν από την επιτυχία των Ξενοφώντα Νεοφύτου και Παύλου Παρσών που νίκησαν τους Ελβετούς Γκρουενίγκ/Βογκελί με 2-0 (6-3, 6-2). Στα κορίτσια νικήτριες ήταν οι Ρωσίδες Λεσνίκοβα/Ζαΐτσεβα που νίκησαν τις Ουκρανές Μιτσένκο/Βντοβιτσένκο επίσης με 2-0 (7-5, 7-6[5]).

Στην τελετή απονομής των επάθλων, παρέστησαν το Μέλος της Επιτροπής Junior της Tennis Europe Παντελής Νέος και ο Επίτιμος Πρόεδρος της ΟΑΚ Φίλιος Χριστοδούλου.