14/06/2018 - Larnaca Cup 2018 ITF U18 : Και τους δύο τίτλους η Ελένη Λουκά

Larnaca Cup 2018 ITF U18 – (Grade 4)
Και τους δύο τίτλους η Ελένη Λουκά

Έχοντας ως πρωταγωνίστρια την Ελένη Λουκά, ολοκληρώθηκε το Σάββατο 9 Ιουνίου στις εγκαταστάσεις του Ομίλου Αντισφαίρισης Λάρνακας, το διεθνές πρωτάθλημα ITF Juniors U18 Larnaca Cup 2018. Το πρωτάθλημα διοργάνωσε ο Ο.Α.Λάρνακας και ήταν κατηγορίας Grade 4.

Η Ελένη Λουκά (Νο1) ήταν το πρόσωπο που ξεχώρισε, αφού κατέκτησε τον τίτλο τόσο στο Μονό όσο και στο Διπλό. Στον μεγάλο τελικό στο Μονό είχε ως αντίπαλο την Mavie Osterreicher (No3) από την Αυστρία. Σε έναν πολύ κλειστό από πλευράς διακύμανσης του σκορ αγώνα, που ξεπέρασε τις δύο ώρες, η κύπρια αντισφαιρίστρια ήταν πιο αποφασιστική στα τελευταία κρίσιμα γκέιμ στο κάθε σετ, όπως και στο τάι-μπρέικ του δευτέρου σετ επικρατώντας με 2-0 (6-4, 7-6[2]. Ύστερα από μία ώρα διακοπής, ξεκίνησε και ο τελικός του Διπλού, όπου η Λουκά με παρτενέρ την Μαρία Μπονταρένκο (Rus) νίκησαν εύκολα τις Σαφάροβα(Cze) / Ζαμπάνιν (Hun) με 2-0 (6-1, 6-1).

Με τις νίκες που σημείωσε, η Λουκά βελτίωσε κατά πολύ τη θέση της στην παγκόσμια κατάταξη της ΙTF-U18. H 17χρονη κύπρια αντισφαιρίστρια βρίσκεται πλέον στο Νο212 στον κόσμο.

Σε ότι αφορά τον τελικό των Αγοριών νικητής αναδείχτηκε ο Σεμπαστιάν Γκίμα από τη Ρουμανία που νίκησε στον τελικό τον Πέτερ Φάϊτα από την Ουγγαρία με 2-0 (6-4, 6-1). Στο Διπλό οι Αυστριακοί Εμέζ/Φρανκ νίκησαν τους Ντεσάμπς (Fra)/Ακάι (Aus) με 2-0 (7-6[5], 6-1).

Στο πρωτάθλημα του Ομίλου Αντισφαίρισης Λάρνακας υπήρξε μεγάλη συμμετοχή αντισφαιριστών, αφού οι συμμετέχοντες έφτασαν τους 151, από 29 διαφορετικές χώρες, ανάμεσα στους οποίους ήταν και 18 Κύπριοι.