08/07/2017 - Ελαιών «Γιώργος Γκουγκούρης» : Ο Ελευθέριος Νέος τον τίτλο στους Άνδρες

Με τη διεξαγωγή του τελικού των Ανδρών που ανέδειξε νικητή τον Ελευθέριο Νέο, και τους τελικούς στις ηλικιακές κατηγορίες των U16, συνεχίστηκε το Σάββατο 8 Ιουλίου, το Παγκύπριο πρωτάθλημα Ελαιών «Γιώργος Γκουγκούρης», που διοργανώνει ο Όμιλος Αντισφαίρισης Ελαιών. Το Πρωτάθλημα «Γιώργος Γκουγκούρης» της Ελαιών είναι αφιερωμένο στον αδικοχαμένο αθλητή του Ομίλου Ελαιών, που «έφυγε» τον Μάιο του 2014 μετά από τροχαίο δυστύχημα.

Το πρωτάθλημα ανήκει στην ψηλότερη κατηγορία Grade 1, και θα ολοκληρωθεί την ερχόμενη Τετάρτη με τη διεξαγωγή του τελικού στο Διπλό Ανδρών και την απονομή των επάθλων σε όλους τους νικητές. Στο πρωτάθλημα συμμετείχαν 145  αντισφαιριστές και διεξήχθηκαν συναντήσεις στις χωμάτινες επιφάνειες του Ελαιών σε 18 κατηγορίες στα Μονά και στα Διπλά, από τις ηλικίες των 12 ετών μέχρι και τις κατηγορίες Ανδρών και Κοριτσιών U18.

Στον τελικό των Ανδρών, ο Ελευθέριος Νέος (Νο1), λίγες μόνο μέρες πριν την κατάταξη του στην Εθνική Φρουρά, αντιμετώπισε τον Έντμοντ Αϊνετζιάν (Νο2), ο οποίος έχει πολύ καλή παρουσία τη φετινή χρονιά. Η αναμέτρηση κρίθηκε στα τρία σετ και είχε χρονική διάρκεια 2 ώρες και 15 λεπτά. Τελικός νικητής ο Νέος με 2-1 (6-3, 3-6, 6-3) σε έναν πολύ κλειστό αγώνα, που είχε καλό ρυθμό, και τους δύο αντισφαιριστές να εναλλάσσονται στο προβάδισμα.

Από τις πρωταγωνίστριες του πρωταθλήματος η Μαρία Κωνσταντίνου που κατέκτησε τρεις τίτλους, κερδιζοντας την κατηγορία των U16 στο Μονό, το Διπλό της ίδιας κατηγορίας με παρτενέρ την Αναστασία Γεωργιάδη, ενώ κέρδισε και το Διπλό στην κατηγορία U18 με παρτενέρ την Ελένη Μακρίδη.

Παρόμοιο επίτευγμα και από τον Στυλιανό Χριστοδούλου που κατέκτησε την κατηγορία U14 στο Μονό, και με παρτενέρ τον Λάμπρο Παντζαρή νίκησαν στο Διπλό της ίδιας κατηγορίας, ενώ κατέκτησε επίσης τον τίτλο στο Διπλό της κατηγορίας U16 με παρτενέρ τον Ανδρέα Λοττίδη. Ο Χριστοδούλου συμμετείχε και στον τελικό του Μονού της κατηγορίας U16, στην οποία τον τίτλο κατέκτησε ο Βλαδίμηρος Αδάμου.

Στα κορίτσια στην ψηλότερη ηλικιακή κατηγορία που πραγματοποιήθηκαν συναντήσεις, αυτή των U18, τον τίτλο κατέκτησε η Φλωρεντία Χατζηγεωργίου που νίκησε στον τελικό την Ελένη Μακρίδη. Στην ίδια ηλικιακή κατηγορία των U18, o Νικολάι Σκοτνόφ νίκησε στον τελικό τον Γιώργο Ιακωβίδη.

Πολύ καλή επίσης η παρουσία της Φατμά Καγιόλ που ξεχώρισε στην κατηγορία U14 κατακώντας τόσο τον τίτλο στο Μονό, όσο και στο Διπλό με παρτενέρ την Δάφνη Κουτσόφτα.

Άνετη ήταν η επικράτηση της Κλειώς Μαρίας Ιωάννου στην κατηγορία U12 που νίκησε στον τελικό την Τανσέλ Τσικ. Η Τανσέλ κατέκτησε τον τίτλο στο Διπλό της ίδιας κατηγορίας με παρτενέρ την Κωνσταντίνα Τεμπριώτη. Στα αγόρια, στην ίδια κατηγορία, νικητής αναδείχτηκε ο Ανδρέας Τίμινης.

Όλα τα αποτελέσματα του πρωταθλήματος παρουσιάζονται, στην ιστοσελίδα της ΟΑΚ (www.cyprustennis.com και http://ctf.tournamentsoftaware.com).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα όλων των τελικών του πρωταθλήματος και των 18 κατηγοριών είναι τα ακόλουθα :
MS : Ελευθέριος Νέος Vs Έντμοντ Αϊνετζιάν 2-1 (6-3,3-6, 6-3)
MD : Ανδρέας Χρίστου / Ανδρέας Δαμιανού Vs / Ζέκα Μπασέλ / Σέβκι Οκσουζογκιουλλαρι (12/07/2017)
BS12 : Ανδρέας Τίμινης Vs Στυλιανός Παπαμιχαήλ 2-0 (6-3, 6-2)
GS12 : Κλειώ Μαρία Ιωάννου Vs Τανσέλ Τσικ 2 -0 (6-0, 6-0)
BD12 : Άλεξ Κωνσταντίνου / Ανδρέας Πανταζής Vs Στυλιανός Παπαμιχαήλ / Θεόδωρος Ρούσος 2-1 (1-6, 6-3, [10-8])
GD12 : Τανσέλ Τσικ / Κωνσταντίνα Τεμπριώτη Vs  Μαρίνα Μπαμπαλιούτα / Γιούμνα Φαϊσάλ 2-0 (6-1, 6-2)
BS14  : Στυλιανός Χριστοδούλου Vs Φειδίας Κυριακίδης 2-0 (6-3, 7-5)
GS14 : Φατμά Καγιόλ Vs Δάφνη Κουτσόφτα 2-0 (6-3, 6-1)
BD14: Στυλιανός Χριστοδούλου / Λάμπρος Παντζαρής Vs Μαρίνος Κοντός / Χρίστος Τίμινης (Walkover)
GD14 : Φατμά Καγιόλ / Δάφνη Κουτσόφτα Vs Αθηνά Κωμοδρόμου / Μερίλ Σονάκιν 2-1 (6-7, 7-5 [10-8])
BS16 : Βλαδίμηρος Αδάμου Vs Στυλιανός Χριστoδούλου 2-0 (6-3, 6-4)
GS16 : Μαρία Κωνσταντίνου Vs Χριστίνα Στυλιανίδη 2-0 (6-2, 7-5)
ΒD16 : Στυλιανός Χριστοδούλου / Ανδρέας Λοττίδης Vs Ντάριους Εφτεχάρ / Πόλυς Κουρσάρος 2-0 (6-4,6-2)
GD16 : Μαρία Κωνσταντίνου / Αναστασία Γεωργιάδη Vs Άντρια Ανδρέου / Ιζέμ Τζιβισίλι 2-0 (6-4, 6-1)
BS18 : Νικολάι Σκοτνόφ Vs Γιώργος Ιακωβίδης 2-0 (7-5, 6-2)
GS18 : Φλωρεντία Χατζηγεωργίου Vs Ελένη Μακρίδη 2-0 (6-4, 6-4)
BD18 : Νικόλας Κωνσταντίνου / Ανδρέας Λοττίδης Vs Σταύρος Παμπόρης / Ευάγγελος Τεμπριώτης 2-0 (6-4, 6-2)
GD18 : Μαρία Κωνσταντίνου / Ελένη Μακρίδη Vs Φλωρεντία Χατζηγεωργίου / Χριστίνα Στυλιανίδη 2-1 (6-2, 4-6, [10-3]